Antonio Gaudi (1852-1926)

" Bu diplomayı bir deliye mi, yoksa bir
dahiye mi verdiğimizi kim bilebilir?"

Prof. Elies Rogent

İspanya'da Art Nouveau mimari akımının öncüsü ve Katalan modern mimarisinin babası kabul edilen Antoni Gaudi, Barcelona'daki ünlü yapıların yaratıcısıdır. Dünya çapında bir mimar olan Gaudi, 1852'de Katalonya'nın Reus kentinde doğdu. Babası Francesco Gaudi demir ustasıydı. Mimari eğitimini Barselona'da alan sanatçı "süsleme mimarinin kaynağıdır" görüşünden yola çıktı. Hocası Elies Rogent'in bir deha mı yoksa budala mı olduğuna karar vemediği Gaudi, tek başına fantastik, büyüleyici ve bir o kadar görkemli yapıtlarla Barselona kentinin silüetini değiştirdi; villalar, konaklar, bir manastır ve bir kilse yaptı.

19. yüzyılın etkin stillerinin önüne geçen kendi estetiğini ve heykelsi mimarisini yaratan Gaudi, önceleri sokak lambaları ve vitrin düzenlemeleri yaptı. İspanya'nın önde gelen zengin ailelerinden Güell'lerin oğlu Eusebi Güell ile tanışması Gaudi'nin yaşamında bir dönüm noktası oldu. Sanatçının Güell adına mimarlık yapması zenginlikle yaratıcı dehanın birleşmesini sağladı. Gaudi usta, Güell adını taşıyan pek çok muhteşem yapıt yarattı. "Atölyemin hemen dışındaki ağaç, benim akıl hocam" diyen sanatçı, ağaç dallarından, bitkilerin yapraklarından ve hayvan iskeletlerinden yararlandı; doğada gördüklerini taşa uyguladı. Eğriselliği ön planda tutan sanatçı, ışıklandırma ve havalandırmayı da önemsedi.

UNESCO Dünya Mirası içinde yer alan "Park Güell, Palu Güell, Casa Mila, Casa Vicens, Casa Battlo, Colonia Güell, La Sagrada Familia" adlı yapıtlarının en ünlüsü Sagrata Familia Katedrali'dir. 20. yüzyıl yapısı olan katedralin göklere uzanan dev boyutlu kuleleleri on sekiz tanedir; İsa, Meryem, on iki havari ile dört İncil yazıcısının adına yapılmıştır. 1883'den 1926'da ölümüne dek uğraştığı bu yapı, sanatçının "Tanrı'nın Mimarı" adıyla anılmasına neden olmuştur. Gaudi bu yapıtta, gotik mimari ögeleri yeni yapı tekniği ve geleneksel motiflerle süslemiş; mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin bazı görsel açıklamalarla bütünleştirmiştir.

Koyu Katolik ve aşırı Katalan milliyetçisi olan sanatçının yapıtlarını yardımcısı Josep Maria Jujol ile birlikte yarattığı söylenir. 1926'da yetmiş dört yaşında bir trafik kazası sonunda yaşamını kaybeden sanatçı Sagrata Familia'da gömülüdür. Yarım kalan Sagrat Familia Katedrali'nin çalışmaları sürmekte olup 2026 yılında tamamlanması planlanmıştır.