Donald Ervin Knuth (1938-)

Standfort Üniversitesi dünyaca ünlü profesörlerinden bilgisayar bilimci Donalt Ervin Knuth, 1938'de Wisconsin'de dünyaya geldi. Babasının yanında matbaa işinde çalışırken Milwaukee Lutheran Lisesi'nden parlak bir bir öğrenci olarak mezun oldu. Knut önce fizik bölümünü seçti; ardından matematik bölümüne geçti. İlk bilimsel makalesini 1957'de yayımladı. 1960'da master derecesi ile ilk bilim ödülünü aldı.

Yazdığı romanı Newsweek'de yayımlanırken Knuth bu arada "Compile" adında bir bilgisayar programı yazdı. 1963'de California of Tecnology'den matematik ödülü kazandı. Daha sonra burada profesör oldu. 1968'de " The Art of Computer Programming" adlı kitabının ilk basımını tamamladı. 1971'de "Surreal Numbers" adlı yapıtıyla matematik bilimindeki son gelişmeleri anlattı. Knuth, algoritma analizi konusunda çalışarak bilim dalını daha sistematik hale getirdi; bilim adamı bu dalın babası sayılır.

Bilgin Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevi yapan "en; Tex" bilgisayar sisteminin mimarıdır. Dili tanımlayan ve çeviri yapan bir sistem bulmuş ve bunu "Computer Modern" olarak tanımlamıştır. Profesör Knuth yaptığı çalışmalarla programlama sistemini geliştirerek daha anlaşılır hale getirmiştir. Knuth, bilgisayar bilimine yaptığı katkılardan dolayı 1990'da ödül aldı. 1991'de "Bible Texts İlluminated"i yazdı. 1992'de Fransız Bilim Akademisi'nin üyelerinden biri oldu. Aynı yıl bilimsel çalışmalar üzerine yoğunlaşmak ve en önemli yapıtı olarak gördüğü " The Art of Computer Programming" adlı seriyi tamamlamak üzere Standford Üniversitesi'nden emekli oldu. 2003'de Royal Society'ye seçildi. "Şarkıların Hesaplanabilir Karmaşıklığı" üzerine de yazan Donald Ervin Knuth, kitaplarında yazım hatası bulanlara, hayali çek yazarak ödül dağıttı.