Ernest Miller Hemingway (1898-1961)

Amerikalı romancı, kısa öykü yazarı ve gazeteci Ernest Hemingway 1898'de İllinois'da Oak Park'ta doğdu; çocukluğu Michigan'da geçti. Annesinden müzik dersi aldı; doktor olan babasıyla yolculuklara çıktı. Sporla ilgilendi. Eğitimi yeterli değildi. Liseyi bitirdiken sonra üniversiteye gitmek yerine Kansas City'de Star gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Hemingway, Birinci Dünya Savaşı başlayınca Amerikan Kızılhaç birliği ile gönüllü olarak Avrupa'ya, Paris'e gitti. İtalyan cephesinde ambulans şöförü olarak çalıştı. Yaralıları kurtarırken 1918 yılında kendisi de ağır yaralandı. Bu fedakarlığı, İtalyan hükümeti tarafından gümüş madalya ile onurlandırıldı. Kısa öykü ustası, Hemingway'in ilk romanı "Güneş de Doğar"dır. İzlenimlerini yalın bir anlatımla aşk ve ölüm üzerine dile getiren yazar, 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkileyen Amerikan edebiyatının usta kalemlerinden biridir. Aynı zamanda savaş muhabiri olan yazar, çok beğenilen "Silahlara Veda" adlı yapıtında İtalya'daki savaşı anlatır.

Yazarın yapıtlarındaki kahramanlar genelde kendisinin bir yansımasıdır. Heminway savaş sonrası Toronto'daki Star gazetesine muhabir olarak döner. Bundan sonra gazete adına yabancı ülkelere gezilere çıkar. Avrupa'yı ve Afrika'yı gezen Hemingway, İspanya iç savaşındaki izlenimlerini "Çanlar Kimin için Çalıyor" adlı büyük romanında ortaya koydu. Son yazdığı Amerikan edebiyatının başyapıtı sayılan "İhtiyar Balıkçı ve Deniz" adlı öyküsü, dünyada yankılar uyandırdı. Yazarın yapıtları filme çekildi.