Gioacchino Rossini (1792- 1868)

İtalyan besteci Gioacchino Rossini, 1792'de İtalya'nın doğu kıyısında Pesaro'da doğdu. Müzisyen bir aileden geliyordu; annesi opera sanatçısı babası müzisyendi. Piyano, şarkı ve beste dersleri aldı; viyolonsel ve korno çalmayı öğrendi. On beş yaşında müzik okuluna yazıldı. Komedi türündeki ilk operası "Evlilik Sözleşmesi" Venedik'te sergilendiğinde on sekiz yaşındaydı; ardında üç operet yazdı. "İpek Merdiven", "Hırsızları Fırsatlar Yaratır", "Bay Bruschino", "Tancredi", "Cezayir'de Bir İtalyan Kızı" ve "Sevil Berberi" Rossini'yi çağının en büyük bestecileri arasına soktu.

Besteci, başyapıtı kabul ettiği Sevil Berberi Roma'da sahnelendiğinde ise henüz yirmi dört yaşındaydı. 1815-1823 yılları arasında yaptığı kontrat gereği yılda iki opera olmak üzere toplam otuz dokuz opera besteledi. Yapıtları İtalyan kentlerinde beğeni ile sergilendi. "Bağdat Halifesi", "Musa Mısır'da", "Külkedisi", "Hırsız Saksağan", "Sultan II. Mehmet", "Otello" ve "Semiramis" operalarını besteledi. Bazı İtalyan operalarının müzik direktörlüğünü yapan besteci bir ara Londra'ya gitti; bir süre konserler ve dersler vererek yaşadı.

Besteci Paris'te kral X. Charles'ın taç giyme töreni için "Reims'e Bir Yolculuk" adlı eser yazdı. Bir ara Tiyatro İtalyan'ın başına geçti. Bu dönemde son operası "Guillaume Tell"i yazdı; bu yapıt fırtına sahnesi ve bale müziği ile çok beğenildi. Bundan sonra "Yaşlılık Günahları" adını verdiği birkaç dini parça ve kantat besteledi. Başarıyı komik operalarda yakalayan Rossini'nin "Guillaume Tell", "Tancredi" ve "Semramis" en başarılı yapıtları olarak kabul edilir. Besteci lirik yapıtlarının yanında koro müziği, askeri marşlar ve yaylı çalgılar ile piyano için parçalar besteledi. Uzun süre İtalya'da yaşadıktan sonra Paris'e yerleşen besteci 1868'de ölümüne dek bu kentte yaşadı. Servetini yaşlı müzikçilere dinlenme evi yapılmak üzere Paris kentine bağışladı.