Alexander Graham Bell (1847-1922)

" On üç yaşımdayım ve bakıyorum da
Senin doğum gününle benimki aynı,
Dilerim geçer bana zekan da
Çok şerefli ismin gibi."

Doğum günleri aynı olan Alexander Graham Bell'in 13. doğum gününde, büyükbabasının 70. doğum günü onuruna yazdığı şiir.

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847'de İskoçya'da doğdu. Dedesi ve babası konuşma sanatı üzerine uzmandı. Aleck küçük yaşta "Görülebilir Konuşma Sembolleri" konusundaki çalışmalarında babasına asistanlık yapmaya başladı. On yaşına gelinceye kadar okula gitmedi. On bir yaşındayken ikinci bir ön isim almaya karar verdi. Babasının arkadaşı Graham'ın onuruna "Graham" adını seçti. On dört yaşında resmi eğitimini tamamladı. Notları parlak olmamakla birlikte bilimsel çalışmalara ve araştırmaya yatkındı. Aleck, 1862'de yalnız kalan büyükbabasının yanına gönderildi. Büyükbabası ile doğum günleri aynıydı. Büyükbabası ona zekasını ve tecrübesini sundu. Bir yılda onu bilgisiz ve hiçbir şeye aldırmayan bir çocuk olmaktan çıkarıp, oldukça çalışkan bir gence dönüştürdü.

Aleck, Edinburg Üniversitesi'ni bitirdikten sonra babasının yanında çalışarak, konuşma kusurlarının nasıl düzeltileceğini öğrendi. Sağır doğmuş kişilere, iletişim kurarken babasının geliştirdiği sembollerden yararlanarak konuşmayı öğretmeyi başardı. İnsan sesi, ses ve titreşim konularında bilgi sahibi oldu. Bu bilgileri, elektrik alanındaki çalışmalarında da kullandı. Graham Bell, 1871'de Amerika'ya gitti. Aleck'in hastaları dudak okumayı, dudak okuma yöntemiyle yabancı dil öğrenmeyi başarmıştı. Bell, Boston'da "İnsan Sesi Fizyolojisi Okulu"nu açtı. Bu okulda kekemelik ve konuşma bozukluklarını gideriyor, ayrıca uygulamalı görülebilir konuşma eğitimi veriyordu.

Alexander Graham Bell, Boston Üniversitesi'ne profesör oldu. Burada ses organları ve telgrafla ilgilendi; telgraf tellerinin ses iletebileceğini anladı. 1874'de Thomas A. Watson'u yanına yardımcı asistan aldı. Bell'in düşündüğü elektrik makinelerini Watson yapıyordu. İki mucit, 2 Haziran 1875'de ilk telefonu yaptılar. Eski bir sigara kutusu, altmış metre kadar tel, iki de mıknatıs ile ilk telefon hazırdı. Kırk yıl sonra New York ile San Francisco arasında yapılan konuşmada Bell ile Watson buna benzer bir aygıt kullandılar. Bell, makinesinin patentini aldıktan sonra, şehirleri dolaşıp konferanslar vermeye başladı. Halkın ilgisini çekmeyi başardı ve telefon kullanımı yaygınlaştı.

Fransız hükümeti Graham'a önce bin dolarlık volta armağanı ardından Legion d'Honneur nişanını verdi. Bell bu parayla Washington'da sağırlık konusunda araştırmalar yapan Volta Bureau'yu kurdu. Sesli sinemanın temeli sayılan photophone'u da Bell icat etti. Graphophone da onun buluşudur. Bell'in önemli buluşlarından biri de insan vücudunda kurşun gibi yabancı maddelerin yerini gösteren alettir. Büyük mucit Graham Bell 2 Ağustos 1922'de yaşama veda etti.