Hector Berlioz (1803-1869)

Romantik Fransız bestecisi, müzisyen, yazar ve müzik eleştirmeni Hector Berlioz 1803'de La Cote-Saint-Andre'de doğdu. Babası doktordu; evlerinde bir çalgı aleti olmasa da annesi müzikten anlıyordu ve sesi güzeldi. 1809'da ilkokula başlayan Berlioz, annesinden aldığı güzel sesiyle şarkılar söylemeye başlayınca dikkat çekti. İlkokul öğretmenlerinden piyano ve flüt dersleri almaya başladı. On iki yaşına geldiğinde flüt, keman ve viyola için parçalar bestelemeye başladı.

Berliöz, 1819 yılında liseyi bitirince tıp eğitimi almak üzere Paris'e gönderildi. Burada Gluck'un operalarını, Beethoven'in senfonilerini dinlemek üzere konserlere gitmeye ve müzik dersleri almaya başladı. Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra doktorluk yapmak yerine müzik çalışmalarına yöneldi. Ailesinin karşı çıkmalarına aldırmayan Berlioz, Paris Konservatuvarı'na yazıldı. 1828'de bestelediği bir kantatla katıldığı Roma Büyük Ödülü yarışmasında ikinci oldu. 1830'da bestelediği beş bölümlük "Fantastik Senfoni" ile büyük başarı kazandı. "Sardanapal'ın Son Gecesi" adlı kantatıyla dördüncü kez katıldığı Roma Büyük Ödülü'nü kazandı; üç yıl Roma'da kalma hakkı elde etti. "Lelio ya da Yaşama Dönüş", "Kral Lear", "Rob Roy" adlı üvertürlerini besteledi.1834'de "Harold İtalya"da adlı yapıtını kemancı Paganini için tamamladı.

Hector Berliöz, 1836'da gazetelerde müzik yazarlığı yapmaya başladı; bu yazılarını daha sonra kitaplarda topladı. 1839'da konservatuar kitaplığında memur olarak çalışırken "Benvenuto Cellini" adlı operası Paris'te sergilendi; "Romeo ve Juliet'i, ardından "Yas ve Zafer" adlı senfonisini yazdı. 1841-1845 yılları arasında Avrupa ülkelerinde konserler verdi. "Büyük Modern Çalgılama ve Orkestralama" adlı öğreti kitabını 1844'de tamamladı. "Truvalılar" ve "Truvalılar Kartaca'da" operaları ile "Beatrice et Benedict" adlı yapıtı besteledi.

Berliöz yapıtlarında orkestra zenginliği ile beklenmeyen ses birleşimleri fantastik, yüce ve romantik bir rüya alemi yaratır. Empresyonizmi haber veren ve modern orkestranın doğuşuna katkıda bulunan besteci, ses için kırk kadar melodi ve romans, orkestra için yedi üvertür besteledi. Bunlar, "Yunan Devrimi Üzerine Kahramanlık Sahneleri", "Kleopatra", "Requim", "Faust'un Sekiz Sahnesi" ve "Korsan"dır. Sanatçının "Şarkılar Arasında", "Hatıralar", "Mektuplar" ve "Romantik Yıllar" ve "Gezici Müzisyen" adlı edebi ürünleri de vardır. Aile fertlerini kısa aralıklarla kaybeden besteci, Avusturya, Almanya ve Rusya'yı kapsayan uzun bir geziden Fransa'ya döndükten sonra 1869'da Paris'te yaşama veda etti.