Hermann Hesse (1877-1962)

Alman şair, ressam ve yazarı Hermann Hesse 1877'de Karaorman'ın kuzey kesiminde küçük bir kent olan Calw'da doğdu. Çocukluğu ve gençliği Baltık kültürü etkisinde geçti. Koyu Protestan ve misyoner bir aileden geliyordu. Hess, manastırda keşişler arasında eğitim gördü; on dört yaşında kitabevinde çıraklık yapmak üzere Tübingen'e geldi. Çıraklık ve tasnif kalfalığından sonra 1899'da yerleştiği Basel'de sahaf-kitapçı oldu.

Floloji, teoloji ve hukuk alanında uzmanlaşan Hess, Goethe, Schiller ve Yunan mitolojisi üzerinde çalıştı. 1904'de yazarlık yapmaya başladı; roman, öykü, deneme, şiir, politik makale ve eleştirel kültür yazıları yazdı. Çocuğun ailesine başkaldırma duygusunu işlediği ilk romanı "Peter Camenzind" beğenildi. Hesse iki yıl sonra yayımladığı "Tekerlek İzi"nde de aynı temayı işledi. Kendi yaşam deneyimlerinden hareketle kurmaya çalıştığı felsefi görüşlerini yapıtlarına yansıttı. "Gertrud" ve "Rosshalde"de mutsuzlukla sona eren evlilikleri konu etti.

1911'de çıktığı Hindistan gezisi Hess'in çağdaş dünyanın çelişkileri üzerine düşünmesini sağladı. Birinci Dünya savaşında Alman militarizmini protesto için İsviçre'ye yerleşen yazar 1921'de İsviçre uyruğuna geçti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi ve faşistlerin saldırısına uğradı. Ailevi sorunlar ve savaş esirlerine yardım konusundaki yoğun çalışmaları sonucu ağır bir bunalım yaşayan Hess, psikanaliz tedavisi gördü. Duyduğu endişeleri "Deminian" adlı yapıtında dile getiren Herman Hess, bir Hint masalı tadında anlattığı "Sidharta"da düşüncelerindeki çelişkileri gidermeye çalıştı. Ardından "Bozkır Kurdu" ve "Nergiz ve Altın Ağız" adlı yapıtları geldi. 1943'de yayımladığı "Camdan İnci Oyunu" ile kaleminin gücünü kanıtladı.

İnsanlığın İkinci Büyük Savaş cehennemini yaşadığı sırada Hesse, Doğu ve Batı felsefelerinin bileşimini yaptı; bireysel bunalımlara çözümü Doğu felsefesinde aradı. Hint bilgelik öğretisi, Taoizm ve Hint mistiği yapıtlarının fonunu oluşturan Hesse, Budizm ve Zen Budizmi akımlarının yayılmasında etkili oldu. Barışseverliği, insancıllığı ve insan yaşamını irdeleyen felsefesi yazara, 1946'da Nobel Edebiyat ödülünü getirdi. Hesse 1962'de İsviçre'nin Montagnola kasabasında öldü. Herman Hess'in dizelerinden küçük bir örnek aşağıya alınmıştır;

"Ahırdan kocaman çiçekten güneşler bana bakarken
Ve asmaların arkasında öğle mavisi kokarken uzaklar
Müzik sesleri geliyor kulağıma, insanlar görüyordum
Geçmişte yaşamış, gelecekte yaşayacak, bilgeler görüyorum,
Yazarlar sonra, bilginler, sanatçılar, gönül birliğiyle
Us dünyasının yüz kapılı katedralini kurmaya çalışıyor
İleride anlatacağım, ama gün gelmedi henüz.