Honore de Balzac (1799-1850)

Fransız romancısı Honore de Balzac 1799'da Tours'da doğdu. Dava vekili ve kral meclisinde sekreter olarak çalışan babası Bernard François, oğlunun hukukçu olmasını istiyordu; Balzac edebiyatçı oldu. Balzac ilköğrenimini eski Oratoryan rahiplerinin okulunda yaptı. Parlak bir öğrenci değildi ama kitap okumayı çok seviyordu. 1814'de babası Paris'e atanınca genç Balzac burada hukuk öğrenimine başladı. Dava vekili ve noter yanında staj yaparken Sorbone'da derslere devam etti. 1819'da hukuk diplomasını aldı fakat yazar olmak için Paris'te bir çatı katına yerleşerek çalışmaya başladı.

Balzac önceleri, bazı sıkıntılar çekti; takma adla cinayet romanları yazdı. Geçinebilmek için çeşitli işlerde çalıştı. Ancak Balzac'ı gerçek anlamda edebiyatçı yapan bir kadına duyduğu sonsuz aşk oldu. "Vadideki Zambak" adlı romanı, yazarını ölümsüzler arasına taşıdı. Bu tarihten sonra yaklaşık on yıl içinde tam yetmiş dokuz roman yazdı. Bir toplum tarihi yazmak amacıyla eski ve yeni romanlarını üç bölüm halinde topladı; bunlar arasında "Taşra Hayatından Sahneler", "Paris Hayatından Sahneler", "Eugene Grandet", "Goriot Baba", "Mutlak Peşinde", "Yıkılan Hayaller" ve "Tılsımlı Deri" adlı yapıtları yer alır. On dört cilt halinde "İnsanlık Komedisi" adıyla topladığı romanları ise en başarılı yapıtları olarak kabul edilir. Yazarın keşiş elbisesi giydiği, günde on iki saatten çok çalıştığı ve durmadan kahve içtiği söylenir.

Yazar Balzac, yaşam boyu ekonomik sıkıntı çekmiştir. Gazeteciliği ve oyun yazarlığını da deneyen sanatçı çok istediği halde Fransız Akademisi'ne girememiştir. Victor Hugo, onun yakın dostuydu. 1898'de Heykelci Auguste Rodin, Balzac'ın bir heykelini yaptı. Fakat heykel beğenilmedi ve geri iade edildi. Balzac'ın edebiyat dünyasına kazandırdıkları sınırsızdır. Onun enerjisi, yapıtları ve kahramanları, uçsuz bucaksızdır. Yüz otuz yedi roman ve hikaye yazdığı sanılmaktadır. Bunlardan bir kısmı tamamlanamamış bir kısmı ise taslak halindedir. Yalnız "İnsanlık Komedyası"ndaki roman kahramanlarının sayısı iki bini aşmaktadır. Balzac yapıtlarında çağının Franszı toplumunun yaşamını adeta soy kütüğünü ve coğrafyasını gözler önüne serer.