Mark Twain -Samuel Langhorne Clemens- (1835-1910)

İlk gerçek Amerikan yazarı kabul edilen Samuel Langhorne Clemens yazılarında Mark Twain takma adını kullandı. "Mark Twain" Mississipi'de suların iki kulaç derinliğinde olduğunu belirten bir gemici terimiydi.

Clemens 1835'de Florida'da doğdu. Ailesi o dört yaşındayken Mississi kıyılarında Hannibal'e taşındı. Avukatlık ve esnaflık yapan babasının ölümü üzerine Clemens on iki yaşında okulu bırakıp basımevine çırak girdi. Genç yaşında yazıları yayınlanmaya başladı. 1853'de Amerika'nın değişik eyaletlerini gezdi; buralardaki basımevlerinde çalıştı. Sonunda Mississipi nehir gemilerine kaptan oldu. Clemens, İç Savaş sırasında nehir gemileri yasaklanana kadar kaptanlık yaptı; ardından maden arayıcılığı işine girdi. Kötü havalarda zamanını yazılar yazarak geçiriyordu. "Josh" imzasıyla gönderdiği gezi yazları ve makaleleri "Enterprise'de basıldı. Bir ara gazetede çalıştı; hikayelerinde "Mark Twain adını bu dönemde kullanmaya başladı. İlk "Kerson'dan Mektup" adlı makalesini Mark Twain olarak imzaladı. Madenciliğe geri döndü. "Caravas'ta Zıplayan Kurbağa Kutlaması" adıyla madencilerden dinlediği yerel bir öyküyü anlattı. Maden bulup para kazanamadı ama "Jumping Frog" adlı hikayesi çok beğenildi.

Amerikan edebiyatının daktilo kullanan ilk yazarı olan Mark Twain, çok beğenilen "Tom Sawyer" de, öksüz ve yaramaz bir çocuğun maceralarını anlattı. "Prens ve Dilenci" adlı yapıtını kızları Susy ve Clara'ya ithaf etti. 1885'de ellinci yaş gününde yayınlanan "Huckleberry Finn'in Maceraları" Amerikan edebiyatının ilk büyük yapıtı sayıldı. Yazdığı ünlü romanları çocukluğunun geçtiği Mississipi nehri kıyılarındaki gözlemlerine dayanan Mark Twain, bu nedenle ilk gerçek Amerikan yazarı olarak kabul edildi. Zengin olmak hayaliyle yaptığı yatırımlar onu iflasa sürüklese de Mark Twain sonunda, ünlü bir yazar ve çok para kazanan bir konuşmacı oldu.

Mark Twain, söyleşiler yaparak Hindistan'dan Avustralya'ya, Güney Afrika ve İngiltere'ye uzanan geziler yaptı; dünyayı dolaştı. Akdeniz gezilerini "Saflar Yabancı Ülkede" adıyla yayımladı. Bu yapıtıyla ünlü bir güldürü yazarı olduğunu gösterdi. Bir süre Londra ve Viyana'da yaşadı. 1904'te eşi Olivia Langdon'un ölümünden sonra Connecticut Redding'e yerleşti. "Stormfield" adını verdiği evinde 1910'da öldü. Yapıtlarında gülmenin güzelliğini ve esaretin kötülüğünü anlatan Mark Twain, çoğu çocuk romanı olmak üzere otuz kitap yazdı; yaşamının son döneminde sömürgeciliğe, ırk düşmanlığına ve dinsel ikiyüzlülüğe karşı sert eleştrileri ile dikkat çekti.