Paul Cezanne (1839-1906)

Fransız ressamı Cezanne 1839'da Aix-en-Proven'de doğdu. 1859-1861 yıllarında hukuk okurken resim dersleri almaya başladı. Çocukluk ve gençlik yıllarında Emile Zola ile arkadaştı. Sanatçı olmaya birlikte karar verdiler. Cezanne 1861'de resim öğrenimi için Emile Zola'nın yanına Paris'e gitti. Burada İsviçre Akademisi'nde ve Louvre'de çalıştı. Delacroix, Courbe ve Manet'e hayran oldu. Güzel Sanatlar Akademisi'nin sınavlarını kazanamayınca Aix'e geri döndü; resim çalışmalarını burada sürdürdü.

Eski İtalyan ustaların yapıtlarını kopya eden Paul Cezanne, bazı portre ve natürmortlar çizdi. 1863'de kabul görmeyen reddedilmiş yapıtlarını sergiledi. Duyguların ağır bastığı ilk yapıtlarında kalın renk katmanları ve siyah gölgeler dikkat çekiyor; siyah, kahverengi, gri ve Prusya mavisinin arasında beyaz renk gözlemleniyordu. Emprestyonistler ve Camille Pizaro ile tanıştıktan sonra renkler dünyasının tadına varan sanatçı parlak, açık tonlu renklere ve fırça darbelerine yöneldi; klasik perspektif kurallarına pek uymadı.

Paris halkı Cezanne'ı 1904'de açtığı sergiyle tanıdı. Paul Cezanne'ın amacı empresyonizmi eski sanatla birleştirmekti. "Lazar'ın Dirilişi" ile "Ziyafet" sanatçının ilk önemli yapıtlarıdır. "Compotier" ile "Kara Mermer Saat" en başarılı natürmortlarıdır. Portreler ve peyzajlar da yapan sanatçının son yıllarında yaptığı "Kağıt Oynayan Adamlar" ile "Yıkanan Kadınlar" en büyük yapıtları olarak kabul edilir. Son dönem yapıtlarında lirizme, özgür fırça vuruşlarıyla kübizme yönelen Cezanne, yeni ve modern sanat akımının doğuşunda önemli rol oynamış, ancak önemi ölümünden sonra anlaşılmıştır.