Robert Koch -Heinrich Hermann- (1843-1910)

Alman hekimi Robert Koch, 1843'de Hanover'de doğdu. Babası madenciydi. Koch, Göttingen Üniversitesi'nde tıp öğrenimini tamamladı. 1866'da üniversiteyi bitirince Hamburg hastanesi'nde yardımcı hekimliğe getirildi. Koch daha sonra çeşitli hastanelerde Koch, Şarbon, Kolera ve Verem hastalıklarına neden olan basiller üzerinde çalıştı. Sınırlı kaynaklarla sürdürdüğü Bakteriyoloji çalışmaları sayesinde 1880'de Berlin Sağlık Enstitüsüne tayin edildi. 1881' ateş kullanılarak cerrahi aletlerin sterilize edilmesi konusuna dikkat çekti.

Uzun süren süren çalışmalardan sonra 1882'de Tüberkülozla ilgili kendi adını taşıyan basilin keşfi hakkındaki incelemelerini yayımladı. Daha sonra basili organizma dışında üretmeyi başardı. Bu kültür ürünlerini hayvanlara enjekte ederek hastalığı meydana getirdi. Şarbon hastalığına neden olan Antraks basili ile Koleranın sebebi olan virgül basilini buldu. Verem aşısını (Tüberkülin) hazırladı.

Koch 1883'de Fransız bilim ekibiyle birlikte Mısır İskenderi'ye de Kolera hastalığı üzerinde araştırmalar yaptı. Bu çalışmaları sonunda 1885'de Berlin Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlüğüne getirildi ve ardından Berlin Üniversitesi Halk Sağlığı enstitüsüne müdür oldu. Doktor Koch 1904'de resmi görevlerinden ayrılarak dünya gezisine çıktı. Güney Afrika, Hindistan ve Cava'da görülen hastalıklar üzerinde çalıştı; uyku hastalığı ve sıtma üzerinde çalıştı. Uyku hastalığına Çeçe Sineği'nin neden olduğunu saptadı. Tüberküloz ve adını verdiği Koch basili üzerine yaptığı çalışmalar, ünlü hekime 1905'de Nobel Tıp ödülünü kazandırdı. Robert Koch 1910'da Almanya'da Baden-Baden'de yaşama veda etti. Bilim dünyası kendisinden sonra onun yöntemini kullanarak difteri, tifo, zatürre, menenjit, tatanoz ve frengi hastalıklarına neden olan organizmaları buldu.