François Auguste Rene Rodin (1840-1917)

"O sevgili ellerini yüzümde bırak, tenim mutlu olsun, yüreğim tanrısal aşkının yayıldığını duysun yeniden. Nasıl bir sarhoşlukta yaşıyorum senin yanında bilsen. Senin yanında, bu mutluluğa hala sahip olduğumu düşündükçe, yakınıp duruyorum. Ve korkaklığımda, mutsuzluğun sonunun geldiğini, her şeyin bittiğini düşünüyorum… Ah tanrısal güzellik, konuşan ve beni seven çiçek, akıllı çiçek sevgilim…"

Rodin'den Camille Claudel'e mektup

Fransız heykeltıraşı Rodin, Jean Babtiste Rodin ile Marie Cheffer'in oğlu olarak 1840'da Paris'te doğdu. Geleceğin iki büyük sanatçısı Rodin ile Claude Monet, aynı kentte aynı yılda iki gün arayla doğdular. Rodin'in ailesi orta halliydi. Eğitimine önce bir Katolik okulunda başladı. Ardından dekoratif sanatlar ve matematik öğrenimi için gittiği La Petite Ecole'de heykeli keşfetti. Carpeaux'un öğrencisi oldu. Museum'da çalıştı. Üç kez üst üste Güzel Sanatlar Okulu'nun giriş sınavlarını kazanamadı.

Rodin, 1864'de yaptığı kabul görmeyen "Kırık Burunlu Adam" adlı yapıtı ile aykırı bir sanatçı olacağını belli etti. Akademik çevrelerden uzaklaşan Rodin, 1871'de Brüksel'e giderek Belçikalı sanatçı Van Rasburg'un yanında altı yıl süsleme işlerinde çalıştı. Fransa'ya dönünce 1877'de sergilenen ilk gerçek boyutlu insan çalışması "Tunç Çağı" adlı naturalist yapıtını sergiledi; bu yapıt canlı modellerden kalıp almakla suçlanmasına neden oldu. Sanatçı üç yıl sonra "Vaftizci Yahya" adlı yapıtını tamamladı. Yapıtlarında resmi heykellerin yavanlığından öte, güçlü anatomi bilgisi ve coşkulu romantizm ağır basıyordu.

Sanatçı, Dekoratif Sanatlar Müzesi için ısmarlanan, İtalyan şairi Dante'in Tanrısal Komedyası'ndan esinlendiği "Cehennem Kapısı" adlı yapıtını müzenin açılışına yetiştiremedi; bir skandala neden oldu. Rodin'in yapıtlarında dengeli fakat cüretli hareketler göze çarpıyordu. Cehennem Kapısı için tasarladığı ruh ve beden azapları içinde kıvranan kompozisyonlardan bazılarını birbirinden ayrı büyük ve daha güçlü olarak tasarladı. "Havva", "Düşünen Adam", "Gölgeler" ve sanatçının yaşadığı aşkların bir betimlemesi olan "Öpüşme" bunlar arasındadır.

Rodin 1884-1889 yıllarında "Calais Burjuvaları" adlı yapıt üzerinde çalıştı. Bu yapıtta sanatçı, kasılmış duruşlar, haşin yüz ifadeleri ve adaleli vücutlarla dramatik bir etki yarattı. Rodin daha sonra Hugo ve Balzac'ın onuruna birer anıt hazırladı. Bu yapıtlarla Parislileri oldukça şaşırttı. Hugo'yu bir kaya üzerine uzanmış çıplak olarak betimledi. Balzac için se, -neyse ki üzerine palto giydirmişti- kaba ve dünyaya tepeden bakan sözde yaratıcı gücü betimleyen kaba bir heykel dikti. Bu yapıt, ilk izlenimci yontu denemesi olarak oldukça iddialıydı. Yapıtlarını beğemeyen Paris halkı için Rodin şöyle diyordu: "Benden nefret ediyorlar; Paris Borgialar devrinde İtalya'da olsaydı, çoktan zehirlemişlerdi beni."

Anıtsal tasarıların dışında Rodin, karakterleri yücelten bazı büstler de yaptı. Tanrı'nın Eli'ni 1905'de Londra'da sergiledi. Aynı yıl Heykeltraşlar, Ressamlar ve Gravürcüler Uluslararası Derneği'ne başkan seçildi. Rodin, yaşamının son döneminde çok sayıda desen çizdi. Yapıtlarını devlete bağışlayan sanatçının 1916 yılında kendi adını taşıyan "Rodin Müzesi" kuruldu. Paris halkı sonunda onu ve yapıtlarını kabul etmişti. Heykel sanatını süsten arındıran, insancıl yapıtlarına duygu ve tutkuları katan anlatımcı yontu ustası Rodin, kendisinden sonraki heykel sanatçılarını büyük ölçüde etkiledi. Sanatçı eşi Rose Beuret ile yanyana adını taşıyan müzenin bahçesinde gömülüdür. Mezar taşı olarak "Düşünen Adam" heykeli dikilidir.