Wilhelm Conrad Röntgen (1845-1923)

Alman bilgini Wilhelm Conrad, 27 Mart 1845'de Rhine'ın küçük taşra kasabası Lennen'de bir tüccarın tek oğlu olarak dünyaya geldi. Doğa ve orman hayranıydı; mekanik aletler yapmaya yatkındı. Çocukluğu Hollanda ve İsviçre'de geçti. Zürih Politeknik'te üniversite eğitimi görerek 1868'de makine mühendisi olarak mezun oldu. Çeşitli üniversitelerde çalışarak fizik profesörü oldu.

Röntgen 1895'de düşük basınçlı gazların içinden geçen elektrik akımı üzerinde katot ışın tüpüyle deney yaparken radyasyonun on beş milimetre kalınlığındaki alüminyumdan indirgenmiş yoğunlukta geçebildiğini gördü. Bu radyasyona "X" ışını adını verdi. Daha sonra bilginin adını alan Röntgen Işını, insan vücudunun iç organlarının fotoğraflamada kullanıldı. Fizik ve tıp alanındaki bu büyük buluş bilgine 1901'de Nobel Fizik Ödülü'nü getirdi.

Röntgen'in X-ışınlarını keşfetmesinden sonraki on yıl içinde bu ışınların yapısını açıklamak için birçok çalışma yapıldı. Wilhelm Conrad 1923'de Birinci Dünya Savaşı sonunda yaşanan ekonomik bunalım sırasında yokluk içinde öldü.