Stephan William Hawking (1942--)

İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Hawkings 1942'de Oxford'da doğdu. Londra'da St. Albans okulundan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'ne gitti. Babası tıp okumasını istiyor, O ise matematiğe ilgi duyuyordu. Oxford'da matematik bölümü olmadığı için fizik bölümüne gitti; iki yıl sonra evrenbilimi okumak üzere Cambridge Üniversitesi'ne gitti. Burada doktorasını aldıktan sonra 1973'de Gökbilim Enstitüsü'nden ayrıldı. Uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979'de matematik profesörü oldu.

Everenin temel prensipleri üzerine çalışan Hawking, Einstein'in uzay ve zamanı kapsayan genel görelilik kuramının "Big Bang"le başlayıp "Kara Delikler"le sonlandığını gösterdi. Kuantum mekaniği ile genel görelilik kuramının birleştirilmesi gerekliliğini ortaya koydu. Bu 20. Yüzyılın en büyük buluşlarındandı. Bu birleşmenin sonuncunda kara deliklerin aslında kara olmadığı, radyasyon yayıp buharlaştıkları ve görünmez oldukları sonucunu da ortaya koyuyordu; evrenin sınırı ve sonu yoktu.

Hawkings yirmi bir yaşında sinir sistemini felç eden ancak beyinsel faaliyetlere zarar vermeyen ALS hastalığına yakalandı ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamaya başladı. 1985'de sesini de yitiren bilgin, yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar sitemi sayesinde çevresi ile iletişim kurmaya başladı. Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili düşünceleri ile dünyanın en tanınmış bilim adamı olan, kitapları dünya dillerine çevrilen filozof, elde ettiği kazançla Cambridge Üniversitesi'nin uygulamalı matematik ve teorik fizik laboravurlarını geliştirdi.

Emrindeki asistanlarıyla çalışmalarını sürdüren filozofun "Zamanın Kısa Tarihi; Büyük Patlamadan Kara Deliklere" adlı yapıtı çok ünlüdür. Son kitabı "Ceviz Kabuğundaki Evren"de dünyanın büyük bir felaketler karşılasması olasılığına karşı uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getiren bilgin, yapıtlarında evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda bulunur. Hawking, Einstein'dan sonra gelen en parlak teorikfizikçi olarak kabul edilir. Royal Society ve National Academy of Scinces'in üyesi olan bilgin, pek çok ödülün de sahibidir.