Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (1813-1901)

İtalyan opera bestecisi Giuseppe Verdi, 1813'de Kuzey İtalya'da Parma yakınlarında La Roncole köyünde doğdu. Han işleten yoksul bir aileden geliyordu. İlk müzik derslerini kilisenin orgçusundan aldı. Ardından ailesi tarafından müzi eğitimi alam üzere Busetto'ya gönderilen Verdi burada Latince ve müzik dersleri aldı. Çocukken babasının kendisine almış olduğu çimbalo denilen çalgı aletini hayatının sonuna dek sakladı. İlk senfonisini on beş yaşında besteleyen Verdi, dört yıl sonra özel öğretmenlerden ders almaya başladı. Müziğe yeteneği olmadığı; özellikle piyano tekniğinin zayıflığı ileri sürülerek girmek istediği Milano Konservatuvarı'na kabul edilmedi. İki yıl boyunca La Scala Tiyatrosu şefinden dersler aldı.

Verdi'nin ilk operası "Oberto" 1839'da Milano Scala'sında oynandı ve büyük ilgi gördü. Arkasından bestelediği Opera-Comique "Bir Günlük Kral" başarısız oldu. Bunun üzerine melodrama yönelen sanatçı çağdaş tarihten ve siyasi olaylaradan yararlandı. Halkın ruhunu okşayan dramatik yönü ağır basan konulara yöneldi. Bir yıl sonra besteledği Yahudilerin Babil'den sürgün edilmelerini konu alan "Nobucodonosor" onu İtalyan bestecilerin en iyileri arasına soktu. Operalarına halk tiyatrosunun ruhuna uygun İtalyan halk sanatı ezgilerini katan Verdi, operayı geniş halk kitlelerine sevdirdi. İtalyan birliğinin kuruluş aşamasında "Viva Verdi" deyişi ulusal mücadelenin başlangıç şifresi olarak kullanıldı.

Besteci Verdi, Victor Hugo'nun Hernani adlı yapıtını operaya uyguladığı "Ernani" ile Avrupa çapında üne kavuştu. Sanat yaşamının ikinci evresi olarak kabul edilen dönemde " Attila", "Macbeth", "Alzira", "Rigoletto", "İl Travatore", "La Traviata" operalarını besteledi. Kamelyalı Kadın'dan esinlendiği "La Traviata" ile gerçekçilik akımının öncüsü olan Verdi "La Forza del Destino" ile "Don Carlos"u ve Mısır Hidivi'nin isteği üzerine "Aida" operasını art arda besteledi. 1871 yılı sonunda Kahire'de sahnelenen Aida operası Richard Wagner tarzında yazılmıştı. Verdi bu yapıtla opera müziği geleneklerinden uzaklaşarak bağımsız bir tarza ulaştı. Aynı tarzı "Raquiem Mass" ile dini müzikte de denedi. Bir zamanlar beğenilmeyen "Simon Boccanegra" adlı operasını yeniden yazdı, Othello'yu ve Falstaff'ı besteledi. Falstaff'ı bestelediğinde seksenine yaklaşmıştı; bu yapıtı dünyanın en sevilen operaları arasında yerini aldı.

Yirmiden fazla opera, soprano ve yaylılar için Ave Maria, koro, orkestra ve oda müziği türünde besteler yapan Verdi'nin 1849' evlendiği eşi de opera sanatçısı ünlü bir prima-donna Guiseppina Strepponi idi. Besteciye sanat yaşamında desteği büyük oldu. Verdi 1901 yılında Milano'da öldü. Verdi'nin yapıtları tüm dünyada en çok sahnelenen opera besteleri arasındadır.